The Impact of the Early Away Goal in the Russian 1st Division 2016-2017

Posted on: July 8th, 2017 by Jonny Grossmark

2016-2017 Russian 1st in games where the away team opened the scoring in the 0-20 minutes time band

68% over 2.5 goals = 1.47

33% over 3.5 goals = 2/1

Both teams scored in 68% and over 1.5 goals was landed in the first half in 64%

36% produced a goal(s) 80 + minutes

GAME PATHWAY

6/56 0-1 FT

23/56 > 1-1 9-8-6 > away teams won 26%

27/56 > 0-2 1-1-25 > away teams won 93%

the edge is that the market will have more expectation > 1-1 then you will have in Russian 1st in this profile > 0-2 pathway will be more likely hence the lowered expectation of a draw

10-9-37 away teams won 66% , 1/0.66 = 1/2

7/56 ended 1-1 FT

Sokol Saratov
0 – 3
Zenit II
0 – 1
4′ K. Pogrebnyak
0 – 2
54′ A. Evseev
0 – 3
90′ S. Krapukhin

Tyumen
0 – 2
Dinamo Moskva
0 – 1
2′ F. Bećiraj
0 – 2
4′ F. Bećiraj

Spartak Nal’chik
1 – 3
Mordovia Saransk
0 – 1
12′ I. Petrov
0 – 2
27′ V. Sysuev
0 – 3
40′ P. Ignatovich
O. Murachev 52′
1 – 3

Tosno
3 – 1
SKA Khabarovsk
0 – 1
2′ J. Lescano
A. Zabolotnyi 27′
1 – 1
A. Kutjin (PG) 90′
2 – 1
A. Zabolotnyi 90′
3 – 1

Khimki
2 – 2
Luch Vladivostok
0 – 1
9′ R. Gordienko
I. Kuzmichev 10′
1 – 1
I. Chernyshov 48′
2 – 1
2 – 2
90′ A. Rebko (PG)

Spartak Nal’chik
1 – 1
Khimki
0 – 1
7′ Y. Kazaev
A. Bogatyrev 24′
1 – 1

Fakel
0 – 3
Yenisey
0 – 1
15′ D. Tikhiy (OG)
0 – 2
43′ V. Kamešs
0 – 3
44′ S. Samodin

Sibir
1 – 1
Zenit II
0 – 1
11′ A. Evseev
M. Votinov 70′
1 – 1

Baltika
1 – 1
Sibir
0 – 1
19′ A. Kushniruk
V. Pochivalin 69′
1 – 1

Tyumen
3 – 1
Fakel
0 – 1
17′ O. Kasyan
K. Mamtov (PG) 66′
1 – 1
K. Mamtov (PG) 72′
2 – 1
K. Mamtov (PG) 81′
3 – 1

Sokol Saratov
1 – 2
Neftekhimik
0 – 1
20′ O. Babyr
0 – 2
88′ A. Voronkin
V. Romanenko 90′
1 – 2

Zenit II
3 – 3
Tambov
0 – 1
10′ D. Dorozhkin
0 – 2
43′ A. Delkin
K. Zyryanov 47′
1 – 2
A. Evseev (PG) 68′
2 – 2
A. Batyutin 69′
3 – 2
3 – 3
90′ A. Delkin

Sokol Saratov
2 – 1
Fakel
0 – 1
6′ M. Osipenko
A. Manukovskiy 58′
1 – 1
A. Manukovskiy 62′
2 – 1

Tyumen
2 – 1
Mordovia Saransk
0 – 1
12′ P. Deobald
A. Ryabokobylenko 40′
1 – 1
K. Akhmedov 90′
2 – 1

Fakel
3 – 2
Neftekhimik
0 – 1
7′ M. Petrolay
O. Kurilov 28′
1 – 1
1 – 2
52′ O. Babyr
O. Kasyan 64′
2 – 2
O. Kasyan 84′
3 – 2

Sibir
1 – 2
Tyumen
0 – 1
11′ K. Mamtov (PG)
G. Rukhaia 18′
1 – 1
1 – 2
66′ D. Klenkin

Zenit II
1 – 2
Spartak Moskva II
0 – 1
3′ G. Melkadze
0 – 2
44′ A. Fedchuk
I. Zuev 85′
1 – 2

Spartak Nal’chik
1 – 2
Volgar Astrakhan
0 – 1
5′ A. Dyshekov
A. Bogatyrev 10′
1 – 1
1 – 2
84′ A. Sutormin (PG)

Sokol Saratov
1 – 4
Tambov
0 – 1
2′ A. Gorbatyuk
0 – 2
17′ S. Shevchuk
0 – 3
22′ O. Chernyshov
V. Galysh 37′
1 – 3
1 – 4
53′ A. Murnin

Spartak Moskva II
1 – 2
Shinnik
0 – 1
1′ E. Nizamutdinov
0 – 2
49′ A. Mitasov
V. Panteleev 65′
1 – 2

Mordovia Saransk
0 – 2
SKA Khabarovsk
0 – 1
9′ I. Udaliy
0 – 2
14′ J. Lescano

Sokol Saratov
0 – 4
Spartak Moskva II
0 – 1
17′ A. Fedchuk
0 – 2
65′ G. Melkadze
0 – 3
74′ G. Melkadze
0 – 4
80′ A. Fedchuk

Baltika
0 – 3
Dinamo Moskva
0 – 1
13′ V. Rykov
0 – 2
28′ E. Lutsenko
0 – 3
69′ E. Lutsenko

Khimki
3 – 2
Neftekhimik
0 – 1
15′ A. Kiva
0 – 2
18′ A. Kiva
K. Zaika 38′
1 – 2
M. Petrusev 47′
2 – 2
I. Kuzmichev 64′
3 – 2

Luch Vladivostok
0 – 3
Sokol Saratov
0 – 1
2′ V. Galysh
0 – 2
37′ A. Dudolev
0 – 3
90′ R. Pashtov

Mordovia Saransk
0 – 2
Tosno
0 – 1
9′ A. Zabolotnyi
0 – 2
18′ M. Palienko

Neftekhimik
0 – 1
Dinamo Moskva
0 – 1
9′ E. Lutsenko (PG)

Tambov
0 – 1
Khimki
0 – 1
10′ Y. Kazaev

Shinnik
2 – 3
Dinamo Moskva
0 – 1
20′ I. Temnikov
0 – 2
40′ K. Panchenko
V. Sirotov 69′
1 – 2
M. Zemskov 72′
2 – 2
2 – 3
74′ K. Panchenko

Volgar Astrakhan
1 – 2
Mordovia Saransk
0 – 1
15′ A. Degtyarev
R. Akbashev 51′
1 – 1
1 – 2
71′ M. Astafyev

Zenit II
0 – 4
Kuban’ Krasnodar
0 – 1
13′ S. Gogniev
0 – 2
45′ O. Gai
0 – 3
84′ O. Gai
0 – 4
90′ S. Gogniev

Fakel
2 – 1
Dinamo Moskva
0 – 1
8′ K. Panchenko
M. Biryukov 30′
1 – 1
V. Shakhov 71′
2 – 1

Sokol Saratov
0 – 3
Yenisey
0 – 1
3′ A. Lomakin
0 – 2
28′ A. Maloyan
0 – 3
45′ N. Chicherin

Baltika
1 – 2
Mordovia Saransk
0 – 1
2′ A. Sarkisov
S. Pomogaev (PG) 19′
1 – 1
1 – 2
86′ D. Chalov

Luch Vladivostok
0 – 1
Tambov
0 – 1
13′ O. Chernyshov

Mordovia Saransk
0 – 1
Dinamo Moskva
0 – 1
10′ I. Markelov

Tosno
1 – 2
Luch Vladivostok
0 – 1
1′ V. Minich
0 – 2
41′ A. Gritsaenko
K. Garbuz 51′
1 – 2

Kuban’ Krasnodar
0 – 1
Shinnik
0 – 1
14′ D. Dzakhov

Fakel
1 – 2
Sokol Saratov
0 – 1
14′ V. Galysh
0 – 2
37′ V. Galysh
M. Biryukov 82′
1 – 2

Baltika
1 – 2
Tambov
0 – 1
11′ A. Stolyarenko
E. Sukhanov 23′
1 – 1
1 – 2
76′ D. Poyarkov

Tambov
1 – 2
Dinamo Moskva
0 – 1
4′ K. Panchenko
0 – 2
26′ K. Panchenko
D. Poyarkov (PG) 43′
1 – 2

Sibir
1 – 1
Shinnik
0 – 1
16′ D. Dzakhov
G. Rukhaia 35′
1 – 1

Khimki
3 – 2
Tyumen
0 – 1
3′ A. Chukanov
Y. Kazaev 34′
1 – 1
1 – 2
81′ K. Mamtov
N. Lapin 90′
2 – 2
N. Lapin 90′
3 – 2

Volgar Astrakhan
2 – 1
Spartak Nal’chik
0 – 1
13′ A. Marchenko
S. Verkashanskiy 25′
1 – 1
A. Radchenko 84′
2 – 1

Sokol Saratov
2 – 3
SKA Khabarovsk
0 – 1
7′ A. Katsaev (PG)
A. Dudolev 20′
1 – 1
A. Manukovskiy 48′
2 – 1
2 – 2
90′ R. Koryan
2 – 3
90′ R. Koryan

Tyumen
1 – 2
Tosno
0 – 1
14′ A. Zabolotnyi
0 – 2
16′ M. Palienko
A. Chukanov 90′
1 – 2

Spartak Moskva II
2 – 3
Tyumen
0 – 1
20′ K. Mamtov
0 – 2
49′ K. Mamtov
P. Yakovlev 50′
1 – 2
1 – 3
72′ K. Mamtov (PG)
V. Panteleev 85′
2 – 3

Kuban’ Krasnodar
0 – 2
SKA Khabarovsk
0 – 1
3′ J. Lescano
0 – 2
38′ P. Karasev

Sokol Saratov
1 – 2
Tosno
0 – 1
12′ R. Dugalic
0 – 2
59′ G. Tetrashvili
A. Perchenok 66′
1 – 2

Neftekhimik
0 – 1
Sibir
0 – 1
12′ M. Votinov

Zenit II
1 – 1
Dinamo Moskva
0 – 1
19′ F. Bećiraj
A. Gasilin 41′
1 – 1

SKA Khabarovsk
1 – 3
Mordovia Saransk
0 – 1
5′ P. Ignatovich
0 – 2
26′ P. Deobald
0 – 3
72′ M. Astafyev
A. Kobyalko 85′
1 – 3

Fakel
1 – 1
Spartak Moskva II
0 – 1
19′ P. Yakovlev
N. Satalkin 29′
1 – 1

Kuban’ Krasnodar
1 – 1
Tosno
0 – 1
7′ A. Kutjin
M. Zhitnev 77′
1 – 1

Luch Vladivostok
0 – 2
Fakel
0 – 1
16′ N. Satalkin
0 – 2
47′ A. Murnin

Volgar Astrakhan
2 – 1
Sokol Saratov
0 – 1
15′ A. Radchenko (OG)
A. Sutormin 17′
1 – 1
A. Skvortsov 57′
2 – 1